Historia

Kronika Zakładów Chemicznych Unia:

19 grudnia 1949 roku: 14 niezadowolonych z dotychczasowych warunków pracy pracowników firmy „Pegum” zakłada Wytwórnię Wyrobów Gumowych Spółdzielnia Pracy „Guma”.

1 lipca 1950 roku: sąd dokonuje wpisu do rejestru spółdzielni spółki „Guma”, która mieści się przy ulicy Średzkiej 1 w Poznaniu.

11 sierpnia 1950 roku: sąd dokonuje wpisu do rejestru spółdzielni – zmienia się nazwa na Spółdzielnia Pracy Chemiczno-Drogistowska, uchwalony zostaje nowy statut.

lipiec 1959 rokuzakupiona zostaje nieruchomość, w której mieści się obecnie firma, czyli przy ulicy Głównej 14 w Poznaniu.

1964 rok: następuje połączenie Spółdzielni Chemiczno-Drogistowskiej ze Spółdzielnią Technochemia, przyjęto nazwę Chemiczna Spółdzielnia Pracy „Unia” (24.06.1964r.)

kwiecień 1970 roku: odbywa się połączenie Chemicznej Spółdzielni Pracy „Unia” z Poznańską Chemiczną Spółdzielnią Pracy. Od tej pory Spółdzielnia przyjmuje nazwę Poznańska Chemiczna Spółdzielnia Pracy „Unia”.

1977 rokprzyłączenie Spółdzielni „Tlen” z Czempinia i Spółdzielni „Olmin” z Międzychodu. Te dwie spółdzielnie jednak na początku lat 80-tych usamodzielniły się.

Początek lat 90-tych:  oddane zostają dzierżawione dotychczas obiekty przy ulicy Koronkarskiej i Gorzysława. Cała produkcja zostaje ograniczona do obiektu przy ulicy Głównej.

27 września 1995 roku: zmiana nazwy na Zakłady Chemiczne „Unia” Spółdzielnia Pracy.

Bajka o Unii, czyli historia w pigułce:

Był rok 1949… Mistrzem Polski w piłce nożnej została Wisła Kraków, wszedł w życie pakt północnoatlantycki (NATO), urodził się Tadeusz Drozda, spadł śnieg w Los Angeles – naprawdę „śmiechu warte”. Ale czy to wszystko? Odpowiedź jest prosta, nie! W roku 1949 zaczyna swoje istnienie firma, która słynie obecnie z produkcji marki Tytan, czyli Zakłady Chemiczne Unia.

W 1949 czternastu byłych członków przedsiębiorstwa „Pegum”  zakłada Wytwórnie Wyrobów Gumowych. Już rok później, a dokładnie 11 sierpnia 1950 roku sąd dokonuje wpisu do rejestru Spółdzielni i powstaje Spółdzielnia Pracy Chemiczno-Drogistowska. Początki były bardzo trudne. Garstka założycieli bez niezbędnego doświadczenia odważyła się poprowadzić przedsiębiorstwo spółdzielcze. Od pierwszych lat działalności starano się pozyskać bardziej doświadczonych ludzi w zakresie organizacji produkcji i administracji. Firma produkowała wtedy asortyment ograniczony do wyrobów gumowych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w działalności firmy jest zakup w roku 1959 nieruchomości przy ulicy Głównej 14 w Poznaniu, gdzie siedziba Unii znajduje się do teraz. Bez obaw, od tamtego czasu była parę razy modernizowana. Nastąpiła zmiana profilu produkcyjnego. Z wyrobów gumowych skierowano się ku chemii gospodarczej. Warto wspomnieć, że przed zakupem tych nieruchomości Spółdzielnia prowadziła działalność w trzech zakładach. Były to oddziały gumowy, chemiczny oraz produkcji świec, o którym wcześniej nie wspominałem. Powstawały wtedy takie produkty jak wosk do pasów, świece, kit szklarski i pyłochłon.  
Rok 1964 to synteza z Technochemią zlokalizowaną przy ulicy Koronkarskiej. Po tym wydarzeniu nastąpił znaczny rozwój produkcji oraz majątku Spółdzielni, poszerzono także asortyment. Rok 1970 to kolejne połączenie, tym razem z Poznańską Chemiczną Spółdzielnią Pracy. Połowa lat siedemdziesiątych to przyłączenia Spółdzielni „Tlen” z Czempina i „Olmin” z Międzychodu. Lata osiemdziesiąte stoją pod znakiem rozwoju. Oddajemy do użytku kolejną halę produkcyjną. Podstawowym asortymentem były wtedy:

  • Pasty obuwiowe i podłogowe oraz pasty do wanien
  • Rozpuszczalnik „Terpin”
  • Emalie zdobnicze „Srebropol” i „Złotol”
  • Farby klejowo-wapienne i klej kazeinowy
  • Masa antykorozyjna i świece spiralne
  • Płyn do mycia naczyń
  • Esencje spożywcze o stężeniu 1:1000 i 1:4000
  • Proszek „Emu” do czyszczenia urządzeń sanitarnych – uzyskał złoty medal na międzynarodowej wystawie wyrobów kosmetyczno-chemicznych „Incheba 84” w Bratysławie
  • Środki do konserwacji wyrobów gumowych

W latach dziewięćdziesiątych przyszedł okres gospodarki rynkowej, walki o klienta. Zmieniły się diametralnie warunki działania. Z zachodu spłynęła fala nowej generacji wyrobów nieznanych dotychczas na naszym rynku. Ładnie opakowane i pachnące wyroby przyciągały klientów. Krótko mówiąc, podjęliśmy rękawicę. Dostosowaliśmy technologię do wymogów rynku i wywalczyliśmy solidne miejsce na rynku. Przed okresem transformacji kojarzeni byliśmy z „Terpinem” i pastami do obuwia i preparatami do podłóg, a teraz głównie z środkami czystości używanymi w wielu domach w Polsce i nie tylko.

Naszą główną marką jest powszechnie znany i lubiany Tytan, który przetrwał do teraz. Co ciekawe, aby tak się stało musiał w ciągu około 20 lat przejść sporo zmian, zarówno wizerunkowych, ale także recepturowych. Fakt, że przez tyle lat jesteśmy elastyczni i potrafimy z powodzeniem utrzymywać się na rynku świadczy o dobrej jakości naszych produktów i zaufaniu, jakim obdarzają nas konsumenci.

Nie zawiedliśmy przez ostatnie sześćdziesiąt lat i nie zawiedziemy przez kolejne sześćdziesiąt!

Dołącz do nas na facebooku

Kontakt

Centrala

Tel: +48 61 877-03-31

Sekretariat

Tel: +48 61 877-18-71
kontakt@unia.pl

Dział Handlowy

Tel: +48 61 877-19-31
Fax: +48 61 878-07-75
d.s@unia.pl

Zakłady Chemiczne Unia to przedsiębiorstwo z bogatą historią! Produkujemy i sprzedajemy artykuły chemii gospodarczej aż od 1950 roku. Cel, jaki sobie postawiliśmy był jeden - osiągnąć wysoki efekt czystości przy minimalnym nakładzie pracy Klientów. Realizacja tego celu jest możliwa dzięki skrupulatnej i wyczerpującej analizie opinii użytkowników oraz zatrudnieniu wysoko wykwalifikowanej kadry kierowniczej. Stabilną pozycję firmy gwarantują mocne marki, a także coraz większy wachlarz oferowanych produktów, które odnoszą sukces na rynku krajowym i zagranicznym.

Dostarczamy nasze produkty między innymi do miast takich jak: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Rzeszów, Toruń, Sosnowiec, Kielce, Gliwice, Olsztyn, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Elbląg, Dąbrowa Górnicza, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz, Legnica, Grudziądz, Jaworzno, Słupsk, Jastrzębie Zdrój, Nowy Sącz, Jelenia Góran, Siedlce, Mysłowice, Piła, Konin, Piotrków Trybunalski, Ostrów Wielkopolski, Lubin, Inowrocław, Suwałki, Stargard, Gniezno, Ostrowiec Świętokrzyski, Siemianowice Śląskie, Głogów, Pabianice, Żory, Pruszków, Leszno, Zamość, Łomża, Tarnowskie Góry, Ełk, Tomaszów Mazowiecki, Chełm, Mielec, Tczew, Kędzierzyn-Koźle, Przemyśl, Stalowa Wola, Biała Podlaska, Bełchatów, Świdnica, Będzin, Zgierz, Piekary Śląskie, Racibórz, Legionowo, Ostrołęka, Rumia, Piaseczno, Świętochłowice, Wejherowo, Sopot, Tarnowo Podgórne, Konstancin, Zawiercie, Wodzisław Śląski, Skierniewice, Starachowice, Starogard Gdański, Puławy, Tarnobrzeg, Kołobrzeg, Krosno, Radomski, Dębica, Otwock, Ciechanów

Katalog produktów Tytan

Katalog marek własnych